OnetPARTNER

Katalog tematów » Ciąża » Szyjka macicy

1052 punkty 131 pochwał 127 pytań
23 sty 2009 marcysia66 zadaje pytanie:

Jakie są objawy skracania się szyjki macicy?

Witam, mam pytanie czy można w jakiś sposob rozpoznać skracanie się szyjki macicy, do porodu... Jestem ciekawa - czy to mozna wyczuć? Czy są jakieś objawy tego...

tematy: Szyjka macicy | Przygotowania Zgłoś nadużycie » Odpowiedz Obserwuj
09 lut 2009 Ola_mama pisze:

Witam;)

Teoretycznie pierwszy okres porodu trwa od rozpoczęcia się skurczów porodowych do CAŁKOWITEGO ZGŁADZENIA SIĘ SZYJKI MACICY. U kobiety, która rodzi pierwszy raz może on trwac do kilkunastu godzin, a poczatkowe objawy to bóle w okolicy krzyżowej lub bóle podbrzusza, przypominające dolegliwości miesiączkowe, pojawia się dość obfita sluzowo- krwista wydzielina z pochwy.Rozpoczynają sie też skurcze, początkowo bezbolesne. Wtedy masz pewność, że Twoja szyjka macicy SKRACA SIĘ; potem następują kolejne okresy porodu, w czasie których następuje ROZWIERANIE się ujścia zewnętrznego do 10 cm, a następnie słynne parcie.

Jednak zdarza sie sytuacja, kiedy szyjka skraca się zbyt wcześnie, np. juz kilka tyg. po poczęciu, wtedy konieczne jest podtrzymanie ciąży za pomocą tzw pessara lub też szwu [obecnie rzadziej stosowanego]. Kobieta wtedy musi leżeć, nierzadko czuje parcie w dół, bóle brzucha przy siedzeniu czy staniu.

Mi osobiście szyjka macicy skracała się w 27 tyg. ciąży. Pomógł pessar i leżenie. Brzuch się strasznie napinał, nie mogłam siedzieć długo, a nawet chodzić. Jednak dzisiejsza technika pomaga dotrwac kobiecie.

Bardzo ważne sa systematyczne wizyty u lekarza ginekologa. Tylko on potrafi ocenić czy szyjka się skraca. Ta rozpulchniona, miękka, skrócona- to wyraźny sygnał, że akcja porodowa może nastąpić w niedługim czasie. Przy czym jeśli dzieje się tak w okresie bliżej planowanej daty porodu- jest to objaw calkiem fizjologiczny i nie należy się go obawiać. Ciężarna raczej powinna obserwować swoje ciało pod kątem: skurczów [tych regularnych] 2) czopu śluzowo- krwistego 3] odejścia wód. Po tych sygnałach  mamy pewność, że wkrótce urodzimy. A szyjką powinien zająć sie raczej nasz lekarz;) To on oceni czy to już, czy jeszcze nie. Co ważniejsze - każda kobieta inaczej odczuwa przebieg porodu, dlatego nie można się kierować utartymi schematami. Często zdarza się,że kobicie nie odchodzą wody płodowe a już zaczyna rodzić [ pęcherz plodowy jest przebijany dopiero na porodówce] dllatego piszę raz jeszcze - obserwujmy swoje ciała. Ono potrafi wysyłać sygnały, aa my kobiety potrafimy je odczytywać!

Pozdrawiam;)

1
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
1281 punktów 135 pochwał 34 pytania
25 sty 2009 LolkaKarolka pisze:

Może...

... odchodzący czop śluzowy jest zaczatkiem skracania sie szyjki macicy?? Tyle, że z relacji ciężarnych wynika, że nie towarzyszy temu żadem ból. Zapytaj AgatkaGrab - ona lada dzień będzie rodziła więc powinna pomóc.. :) Pozdrawiam

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
841 punktów 161 pochwał 21 pytań
24 sty 2009 dachma pisze:

Szyjka...

Nie jestem do końca pewna czy to, to ale jakiś czas przed porodem czujesz jakby kłucie i ciągniecie w dół, w ten sposób szyjka przygotowuje sie do porodu.

1
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
53 punkty 5 pochwał 2 pytania
23 sty 2009 sola pisze:

Jakie są objawy skracania się szyjki macicy?

Ja tego nie czulam w zaden sposob

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
294 punkty 21 pochwał 6 pytań
1715

Najnowsze pytania

Ulewania Córeczki.

Witam. Mam pewien problem odnośny ulewania. Moja córeczka ma skończone 3...

Dziecko- pies (glista psia )

Witam. Syn ma 20 miesięcy. Kupiliśmy wczoraj szczeniaka. Okazało się dzisiaj rano, że...

Dlaczego mąż nie akceptuje mojej córki???

Mój mąż nie akceptuje mojej 7 letniej córki z poprzedniego związku....

Czy miłość to nie wszystko?

Byłem ze wspaniałą kobietą przez ponad 3 lata. Kiedy poznaliśmy się lepiej okazało się,...

więcej »