OnetPARTNER

Katalog tematów » Ciąża » Praca w ciąży

2196 punktów 196 pochwał 944 pytania
29 sty 2010 Redakcja radzi:

Szefowa w ciąży – odmienny stan a prowadzenie własnej firmy

W Polsce coraz więcej kobiet prowadzi własną działalność gospodarczą – są to zarówno firmy jednoosobowe, jak i duże jednostki gospodarcze zatrudniające wielu pracowników. Większość z tych przedsiębiorczych pań nie przerywa pracy na czas ciąży i znakomicie łączy rolę przyszłej mamy ze służbowymi obowiązkami. Może się jednak zdarzyć tak, że lekarz zaleci właścicielce firmy przejście na zwolnienie chorobowe. Co wtedy?

Prawo do zasiłku

Kobiety prowadzące własną działalność często żywią wielkie obawy przed przejściem na ewentualne zwolnienie lekarskie. Pamiętajmy jednak, że jeśli przyszła mama w terminie opłaca składki dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jest ona uprawniona do otrzymania zasiłku chorobowego. Zasiłek ten jest wypłacany przez ZUS, a jego wysokość zależy od kwot zadeklarowanych jako podstawa składek na ubezpieczenie społeczne za okres ostatnich 12 miesięcy przed chorobą. W czasie ciąży przedsiębiorcza mama otrzyma więc 100 procent podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa składek na ubezpieczenie społeczne nie może być zaś mniejsza niż kwota ryczałtowo ustalana przez ZUS.

Zwolnienie lekarskie

Jeśli więc ciąża jest zagrożona, czy też stan zdrowia mamy nie pozwala jej na dalszą pracę – nie powinna ona rezygnować ze zwolnienia chorobowego, które zaleca specjalista. Takie zwolnienie lekarskie należy przesłać do oddziału ZUS – właściwego dla miejsca prowadzenia działalności – w terminie nie przekraczającym 30 dni od daty wystawienia zwolnienia. ZUS jest wtedy zobowiązany wypłacić zasiłek chorobowy za czas zwolnienia. Kobieta ma zaś prawo do proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Dzięki temu przyszła mama płaci składki tego ubezpieczenia tylko za dni faktycznie prowadzonej działalności. Składka na ubezpieczenie zdrowotne płacona jest zaś w pełnej kwocie – niezależnie od dni zwolnienia.

Niełatwe wybory

Przebywając na zwolnieniu lekarskim, ciężarna nie może prowadzić działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie może ona wystawiać faktur czy też rozliczać kosztów związanych z pracą (np. benzyna).

Przebywając na zwolnieniu lekarskim, ciężarna nie może prowadzić działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie może ona wystawiać faktur czy też rozliczać kosztów związanych z pracą (np. benzyna). Przedsiębiorcza przyszła mama może natomiast odliczać koszty stałe, czyli chociażby czynsz czy pensję pracowników. Oczywiście sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli ciężarna prowadzi jednoosobową firmę. W tym przypadku zwolnienie lekarskie może być bardzo niekorzystne ze względów finansowych. Kobieta bowiem nie może pracować, a ciągle ponosi przecież koszty prowadzenia działalności. Niekiedy więc warto się zastanowić, co tak naprawdę jest lepszym rozwiązaniem - zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy czy też zrezygnowanie ze zwolnienia i na przykład praca w zmniejszonym wymiarze godzin. Dla wielu pań ta druga opcja często staje się jedynym słusznym wyjściem z sytuacji. Kiedy jednak zostajemy postawieni przed tak trudnym wyborem, pamiętajmy, że to troska o zdrowie dziecka powinna mieć najwyższy priorytet.

 

Monika Szostek-Kwapień

 

tematy: Praca w ciąży
0
Skomentuj Głosuj Czy ta porada była pomocna?
Zgłoś nadużycie »
02 lut 2010 Majkaa pisze:

Właśnie

Czasami się po prostu nie opłaca iśc na chorobowe w czasie ciąży. NO i ten zus na wypłate świadczenia chorobowego ma 90 dni!!! więc w tym czasie mama musi mieć pieniązki normalnie na zycie. A jak się jest na chorobowym w zakładzie pracy to normalnie dostaje się pieniążki w terminie. No ale cóż są równi i równiejsi jak jak to mówie.

4456 punktów 849 pochwał 90 pytań
02 lut 2010 isola pisze:

...

Ja prowadzę działalność jednoosobową i po obliczeniach najorzystniejsze okazało się czasowe zawieszenie działalności. Całe szczęście, że mam jeszcze etat w innym miejscu, więc nie zostałąm całkowicie bez dochodów.

1798 punktów 232 pochwały 42 pytania

Najnowsze porady

06 sty 2017 anulka1979
Sok z...

https://portal.abczdrowie.pl/pij-na-zdrowie-sok-z-ogorkow-kiszonychOczywiście chodzi o ogórki kiszone własnej roboty i żadne tam...kwaszone czy...

Nasze dzieci

Co chwilę nowe zdjęcia naszych pociech 2-glitery_pl-mika230-0-8417 q-090 Podpisałam- nie żałuję;) Roczek Amy :-))))
więcej »