OnetPARTNER

Katalog tematów » Niemowlę » Mówienie

2196 punktów 196 pochwał 944 pytania
16 cze 2008 Redakcja zadaje pytanie:

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić?

tematy: Mówienie Zgłoś nadużycie » Odpowiedz Obserwuj
03 gru 2008 Betina pisze:

przyjdzie na to czas

  Zgadzam się że każde dziecko ma swój moment w którym zaczyna mówić. Moje pierwsze dziecko gdy miało roczek już bardzo dużo mówiło, a w wieku 18 m-cy mówiło już pełnymi zdaniami i takie mądre wypowiedzi miała, że szok. A drugie dziecko ma 2 lata i mówi to co niezbędne żeby się porozumieć,a w szczegulności mama i tata. Ale z każdym tygodniem powiększa swój zasób słownictwa o jakies nowe słowo. Także nie mam obaw że mówi mniej bo mówić napewno będzie a że trochę później to nic.

1
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
1324 punkty 231 pochwał 8 pytań
28 paź 2008 Kathy pisze:

każde dziecko jest inne :))

i każde zaczyna mówić w odpowiednim dla siebie momencie :)) Mój synek zaczął mówić pełnymi zdaniami jak miał dokładnie 2,5 roku, wcześniej prowadziłam monologi a on tylko od czasu do czasu coś mi tam rzucił :)).Wcześniej mówił tylko kilkanaście wyrazów, wystarczało to żeby się ze mną dogadać :))Mówić do dziecka trzeba ale nie zawsze ma to później związek z rozwojem jego mowy...Podobno dzieci które później zaczynają mówić (są to przeważnie chłopcy, dziewczynkom jakoś łatwiej to przychodzi),później są bardzo gadatliwe...Mój synek zaczyna mówić rano jak tylko otworzy oczy i gada dopóki ich nie zamknie idąc spać :)))

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
1153 punkty 146 pochwał 6 pytań
23 paź 2008 duschi pisze:

Bardzo pocieszająca odpowiedź

Moj syn właśnie zaczął mówić w wieku 3 lat. Wcześniej pojedyncze słówka, ale mało rozmawiał. Lekarze w Holandii juz u niego stwierdzili zacofanie, w wieku dwóch lat chcieli go nawet zapisać do grupy w której ćwiczą dzieci opóźnione umysłowo. Teraz ma prawie 4 lata i buzia mu sie nie zamyka, a lekarze i przedszkolanki w końcu dali nam spokój. Jednak dobrze, ze sie nie zgadzałam z ich diagnoza.1
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
139 punktów 10 pochwał 1 pytanie
14 wrz 2008 AliSS pisze:

Rozmawiajmy z dziećmi

Dzieci uczą się mówić w różnym wieku (większość między 1 i 3 rokiem życia). Zależy to od predyspozycji genetycznych (jeśli rodzice zaczęli mówić późno, to ich dziecku też nie będzie się spieszyć z nauką pierwszych słów). Zależy to również od płci. Chłopcy z reguły zaczynają mówić później niż dziewczynki.

Jednak to jak szybko dziecko zacznie się z nami komunikować przy pomocy słów zależy też od nas samych. Obserwując rozwój mojej córki, ale także dzieci moich znajomych, zauważyłam pewną prawidłowość. Pociechy rodziców, którzy sporo uwagi, czasu i energii poświęcają swojemu maluchowi, opowiadają mu o tym co robią, co widzą, zaczynają mówić wcześniej i nauka mówienia przychodzi im dość łatwo. Jeżeli natomiast rodzice zwracają się do dziecka tylko po to żeby je uspokoić albo zwrócić mu uwagę czy wydać polecenie, nauka mowy odbywa się jakby oporniej .

Dlatego jeżeli chcecie aby dziecko podjęło pierwsze próby mówienia już około pierwszego roku życia, proponuję przemawiać do niego od samego początku. Zauważyłam też, że przemawianie do nienarodzonego jeszcze dziecka także ułatwia mu w przyszłości naukę mowy i z pewnością uczy reagowania na dźwięk głosu.

Pamiętajcie! To że noworodek czy niemowlę nie mówi, nie znaczy wcale, że nie rozumie co się do niego mówi. Już w pierwszym roku życia dziecko uczy się co może oznaczać określony ton głosu i poszczególne słowa. A więc mówmy jak najczęściej do naszych dzieci :)

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
127 punktów 27 pochwał 2 pytania
16 cze 2008 ASobieraj pisze:

Mówienie

To, kiedy dziecko zaczyna mówić, w dużej mierze zależy od tego, jak wcześnie opanowali tę umiejętność jego rodzice. Gdy któreś z nich nauczyło się mówić późno, tak samo może być z maleństwem.Chłopcy z reguły opanowują umiejętność mówienia trochę później niż dziewczynki. Zdarza się, że chłopiec mówi dopiero w wieku trzech - czterech lat, tymczasem jego rówieśniczka radzi sobie świetnie z mową mając roczek.Najczęściej w wieku 10 miesięcy niemowlęta powtarzają proste sylaby, jak: ma, da, ta, ba, a dopiero koło 11. wypowiadają ze zrozumieniem pierwsze słowa.Jeżeli dziecko, które ukończyło rok, słyszy i rozumie nasze polecenia (chociaż nie chce ich z reguły wykonywać), to wszystko jest w porządku. Z czasem nastąpi rozwój mowy.W razie wątpliwości udajmy się do logopedy lub pediatry zajmującego się naszym dzieckiem.
0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
3113 punktów 719 pochwał 0 pytań
1785

Najnowsze pytania

Ulewania Córeczki.

Witam. Mam pewien problem odnośny ulewania. Moja córeczka ma skończone 3...

Dziecko- pies (glista psia )

Witam. Syn ma 20 miesięcy. Kupiliśmy wczoraj szczeniaka. Okazało się dzisiaj rano, że...

Dlaczego mąż nie akceptuje mojej córki???

Mój mąż nie akceptuje mojej 7 letniej córki z poprzedniego związku....

Czy miłość to nie wszystko?

Byłem ze wspaniałą kobietą przez ponad 3 lata. Kiedy poznaliśmy się lepiej okazało się,...

więcej »