OnetPARTNER

Katalog tematów » Niemowlę » Wzrok

10 punktów 0 pochwał 1 pytanie
16 lut 2009 SUZI zadaje pytanie:

Kiedy dziecko zaczyna rozpoznawać kolory?

Proszę o odpowiedź.

tematy: Oczy | Wzrok | Rozwój i pielęgnacja Zgłoś nadużycie » Odpowiedz Obserwuj
16 lut 2009 joannaracewicz pisze:

jak widzi maluch?

Powszechnie uważa się, że noworodki widzą obraz czarno - biały, nieostry, rozmyty. Ich widzenie jest peryferyjne (lepiej widzą to, co jest na skraju obrazu, niż w jego centrum), a najlepiej postrzegają przedmioty, jeśli są nie dalej niż 30 cm od ich twarzyczek.

Amerykańscy naukowcy, którzy - jak wiadomo - są w stanie udowodnić wszystko są zdania, że już tygodniowe niemowlę rozpoznaje wyraziste kolory, szczególnie wtedy, gdy są w kontrastowych zestawieniach. Podobno czerwień i zieleń widzą lepiej, niż np niebieski. Takie szkraby uwielbiają przedmioty o ostrych, wyraźnych krawędziach, ich uwagę przykuwa ruch - byle powolny, ale świat wciąż jest jeszcze dwuwymiarowy, bez głębi. To czas na zabawki o jaskrawych kolorach, pastele trzeba zostawić na później. Miesięczny szkrab potrafi godzinami wpartywac się np w szachownicę czarno - białą (możesz ją namalować na kartce papieru)

Ostrość widzenia i umiejętność skupienia wzroku poprawia się bardzo, bardzo szybko. Trzy - czteromiesięczny maluch umie już rozpoznawać wiele odcieni szarości ; postrzeganie kolorów jest dużo większe i subtelniejsze. Można np zaobserwować, że synek, albo córeczka chętniej sięgają po niebieskiego misia, niż po wściekle kolorowe grzechotki sprzed 2 miesięcy. Choć to akurat sprawa bardzo indywidualna.

Kiedys furorę robił pogląd, że niemowlę bardzo długo nie spostrzega kolorów i wielu specjalistów przekonywało, że rozwój malucha najlepiej stymulują ascetyczne czarno - białe zabawki. Owszem, kontrasty, czerń i biel - tak, ale nie wyłacznie. Nie ograniczaj świata barw Twojego Skarba i ciesz się każdą obserwacją :) To naprawdę fascynujące!

Pozdrawiam

JR

 

2
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
1598 punktów 303 pochwały 0 pytań
08 lis 2013 LillyBlue pisze:

Co widzi dziecko po urodzeniu

Na początku dzidzia widzi tylko zamazany obraz, rozróżnia w nim tylko jasne i ciemne plamy, bez kształtów i barw. W dodatku noworodek widzi tylko to, co jest bardzo blisko niego. Gdy ma dwa miesiące, nadal widzi tylko plamy, ale potrafi już na nich dłużej skupić wzrok. Dziecko zobaczy mamę i tatę dopiero mając około 4 miesięcy i co wspaniałe – zapamiętuje te rysy twarzy. I już widzi lepiej kolory, zwraca uwagę głównie na czerwony i żółty. Półroczniak patrzy już na konkretne przedmioty: butelkę z  mlekiem, swoje rączki. Później zaczyna obserwować przedmioty, które znajdują się w większej odległości od niego. Przeważnie około roku dziecko zaczyna zezować, gdy ogląda z bliska zabawkę.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
573 punkty 2 pochwały 5 pytań
1680

Najnowsze pytania

sniadanko dla 11 miesiecznegoniemowlaka

Sniadanko dla 11 miesiecznego niemowlaka

Jakie ma sie szanse żeby sąd nie podwyższył alimentów

Jestem z partnerem ktory ma 6letnia corke i placi sadownie przyznane alimenty 350zl....

Jak oduczyc noszenia? Pomocy!

Moja córcia ma juz 15 mies. I od jakiegos czasu mam po wazny problem .

Jak poradzić sobie z agresją 3 latki

Witam, zaczne może od tego jak moim zdaniem to wszystko się zaczeło. Od września ja

więcej »