OnetPARTNER

Katalog tematów » Niemowlę » Wzrok

10 punktów 0 pochwał 1 pytanie
16 lut 2009 SUZI zadaje pytanie:

Kiedy dziecko zaczyna rozpoznawać kolory?

Proszę o odpowiedź.

tematy: Oczy | Wzrok | Rozwój i pielęgnacja Zgłoś nadużycie » Odpowiedz Obserwuj
16 lut 2009 joannaracewicz pisze:

jak widzi maluch?

Powszechnie uważa się, że noworodki widzą obraz czarno - biały, nieostry, rozmyty. Ich widzenie jest peryferyjne (lepiej widzą to, co jest na skraju obrazu, niż w jego centrum), a najlepiej postrzegają przedmioty, jeśli są nie dalej niż 30 cm od ich twarzyczek.

Amerykańscy naukowcy, którzy - jak wiadomo - są w stanie udowodnić wszystko są zdania, że już tygodniowe niemowlę rozpoznaje wyraziste kolory, szczególnie wtedy, gdy są w kontrastowych zestawieniach. Podobno czerwień i zieleń widzą lepiej, niż np niebieski. Takie szkraby uwielbiają przedmioty o ostrych, wyraźnych krawędziach, ich uwagę przykuwa ruch - byle powolny, ale świat wciąż jest jeszcze dwuwymiarowy, bez głębi. To czas na zabawki o jaskrawych kolorach, pastele trzeba zostawić na później. Miesięczny szkrab potrafi godzinami wpartywac się np w szachownicę czarno - białą (możesz ją namalować na kartce papieru)

Ostrość widzenia i umiejętność skupienia wzroku poprawia się bardzo, bardzo szybko. Trzy - czteromiesięczny maluch umie już rozpoznawać wiele odcieni szarości ; postrzeganie kolorów jest dużo większe i subtelniejsze. Można np zaobserwować, że synek, albo córeczka chętniej sięgają po niebieskiego misia, niż po wściekle kolorowe grzechotki sprzed 2 miesięcy. Choć to akurat sprawa bardzo indywidualna.

Kiedys furorę robił pogląd, że niemowlę bardzo długo nie spostrzega kolorów i wielu specjalistów przekonywało, że rozwój malucha najlepiej stymulują ascetyczne czarno - białe zabawki. Owszem, kontrasty, czerń i biel - tak, ale nie wyłacznie. Nie ograniczaj świata barw Twojego Skarba i ciesz się każdą obserwacją :) To naprawdę fascynujące!

Pozdrawiam

JR

 

2
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
1598 punktów 303 pochwały 0 pytań
08 lis 2013 LillyBlue pisze:

Co widzi dziecko po urodzeniu

Na początku dzidzia widzi tylko zamazany obraz, rozróżnia w nim tylko jasne i ciemne plamy, bez kształtów i barw. W dodatku noworodek widzi tylko to, co jest bardzo blisko niego. Gdy ma dwa miesiące, nadal widzi tylko plamy, ale potrafi już na nich dłużej skupić wzrok. Dziecko zobaczy mamę i tatę dopiero mając około 4 miesięcy i co wspaniałe – zapamiętuje te rysy twarzy. I już widzi lepiej kolory, zwraca uwagę głównie na czerwony i żółty. Półroczniak patrzy już na konkretne przedmioty: butelkę z  mlekiem, swoje rączki. Później zaczyna obserwować przedmioty, które znajdują się w większej odległości od niego. Przeważnie około roku dziecko zaczyna zezować, gdy ogląda z bliska zabawkę.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
573 punkty 2 pochwały 5 pytań
1680

Najnowsze pytania

Proszę o rozsądny pomysł

Mój problem pewnie nie jest nadzwyczajny ale może któraś z mam pomoże mi...

Nastoletnia córka nie chcę jeść

Witam, chciałabym się czegoś dowiedzieć, dotyczy to mojej nastoletniej córki....

Co zrobić, gdy dzieci ignorują rodziców

co zrobić jak dzieci całkowicie ignorują rodziców

więcej »