OnetPARTNER

Katalog tematów » Niemowlę » 2 miesiąc

19315 punktów 2904 pochwały 57 pytań
10 mar 2010 srk radzi:

podreczny atlas kupek

Twoje dziecko znów przygotowało ci niespodziankę. Nie wiesz, co o niej myśleć? Sprawdź w naszym atlasie. Zabrudzona pielucha wymaga szybkiej reakcji. Jej zawartość może podrażnić skórę dziecka

Jak wygląda? Gęsta, lepka, ciemnozielona lub czarna masa. Co to jest? Smółka, która zawiera m.in. zagęszczone składniki wód płodowych. Wydalają ją wszystkie noworodki zaraz po urodzeniu. Ale już po 3–4 dniach pojawia się prawdziwa kupka, inna – jeśli karmisz piersią, inna – gdy podajesz mleko z butelki. Jak wygląda? Raczej luźna (nie powinna być twarda), w kolorze złocistym, jasnożółtym lub musztardowym, niekiedy półpłynna z grudkami, ma wyraźny kwaśny zapach, czasem papkowata.Co to jest? Normalna kupka zdrowego dziecka karmionego piersią. Im niewolę starsze, tym bardziej gęsta. Przyczyną zapachu jest pałeczka kwasu mlekowego, która działa ochronnie na organizm. Zapach ten zmieni się z chwilą wprowadzenia innych pokarmów. Jak wygląda? Kolor bladożółty, konsystencja – jak poprzednio.Co to jest? W taki sposób załatwiają się maluchy, które piją mleko z piersi i jednocześnie są dokarmiane mieszanką. Jak wygląda? Bardziej zwarta, ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową.Co to jest? Kupka dziecka karmionego sztucznie. Picie mleka z butelki powoduje, że dziecko wypróżnia się nie tak często. Ale uwaga – niektóre rodzaje mieszanek dla niemowląt mają w swoim składzie prebiotyki, które pomagają w rozwoju dobrych bakterii w jelitach, tak jak u dzieci karmionych piersią. Jak wygląda? Zielonkawa lub zielona.Co to jest? Kupka może być zielonkawa, bo utlenia się pod wpływem powietrza. Zielona to efekt podawania preparatów z żelazem lub mieszanką, która je zawiera, albo mieszanki typu HA. Jeśli maluszek czuje się dobrze, przybiera na wadze, nie trzeba się tym martwić. Jak wygląda? Nieco luźna, wodnista, żółta lub musztardowa, pojawia się często.Co to jest? Takie wypróżnienie jest normą u dziecka karmionego piersią, bo mleko mamy ma właściwości lekko przeczyszczające. Poza tym ssanie piersi wymaga większego zaangażowania, przez co pobudza pracę jelit. A na jej efekty nie trzeba długo czekać. Jak wygląda? Z dużą zawartością śluzu, ze smużkami krwi albo z ropą.Co to jest? To objaw biegunki, nawet jeśli taka kupka pojawia się raz na dobę (zazwyczaj biegunkę kojarzymy ze zwiększoną liczbą wodnistych kupek). Śluz w pieluszce może być objawem alergii. W obu przypadkach dziecko powinien zobaczyć lekarz.

Jak wygląda? Twarda, zbita, robiona z dużym wysiłkiem.Co to jest? Zatwardzenie. U niemowląt wiąże się ono z konsystencją kupki, a nie z tym, jak często się ona pojawia. Kupkę robioną bez wysiłku co cztery dni przez dobrze rozwijające się niemowlę uznaje się za normalną, ale codzienna sucha i twarda oznacza kłopoty. Zaparcia rzadko bywają objawem chorób (niedoczynność tarczycy czy moczówka). Zwykle powodują gorsze samopoczucie maleństwa. Zaparcia pojawiają się u dzieci karmionych mlekiem z butelki, ale także wtedy, gdy dziecko za mało pije, np. podczas upału, zimą – gdy masz bardzo suche powietrze w mieszkaniu. Swój udział w wywoływaniu zaparć ma także witamina D3. Taki niepożądany efekt może wywołać jej przedawkowanie, dlatego skrupulatnie przestrzegaj dawkowania, które zapisał twojemu dziecku lekarz pediatra.Jak wygląda? Zmiana w zabarwieniu.Co to jest? Niektóre pokarmy wywołują niepokojące zmiany w kolorze: np. buraczki (zabarwienie czerwone), szpinak (ciemnozielone), marchewka (jasnopomarańczowe), banan (czarne kłaczki).Jak wygląda? Kawałki niestrawionych pokarmów, kulki, piasek.Co to jest? Niemowlęta nie umieją dobrze gryźć, mają niedojrzały układ pokarmowy, więc jedzenie może przechodzić do pieluszki w niezmienionej formie. W kupie najczęściej widać kawałki warzyw lub owoców, które jadło dziecko, np. cząstki jabłka czy marchewki, malutkie kuleczki (rodzynki, groszek, kukurydza), ziarnka z pomidora, ogórka, a nawet piasek, który tworzy się po zjedzeniu płatów śniadaniowych, kasz albo gruszek. Aby ułatwić trawienie, można maluszkowi kroić lub rozgniatać jedzenie.Jak wygląda? Prawie jak u dorosłego wygląd, zapach i konsystencja. Co to jest? Taka zawartość pieluszki pojawia się u starszych niemowląt i dzieci, które już skończyły rok. Ma na nią wpływ coraz bardziej urozmaicona dieta.

 

 

Koniecznie do lekarza Zawartość niemowlęcej pieluszki przechodzi różne metamorfozy i nie każda z nich musi wywoływać rodzicielski strach. Większość kolorów i form to norma. Są jednak i takie, po których powinnaś koniecznie pokazać dziecko lekarzowi, np. gdy: - Nagle i wyraźnie zmieniła się konsystencja zawartości pieluszki. - Dziecko załatwia się zdecydowanie rzadziej lub częściej, a dodatkowo nie chce również pić. - Robi kupkę z dużą zawartością śluzu (to może być objaw alergii), ze smużkami krwi lub z ropą. - Zaparcie długo nie ustępuje i towarzyszą mu inne objawy, np. krew w kupce, osłabienie apetytu, drażliwość dziecka, zmiany na skórze, słabe przybieranie na wadze, nasilone ulewania, wymioty, wzdęcia brzucha. I znów coś tu jest Niemowlaki robią kupkę kilka razy dziennie. Karmionym piersią na początku może się to zdarzać nawet 10-krotnie – co jest normą, jeśli dobrze przybierają na wadze. Około 3. miesiąca to się normuje (kupka 1–2 dziennie). Są też dzieci, które wypróżniają się raz na 2–3 dni. To też może być naturalne, jeśli kupka nie jest sucha i robiona z wysiłkiem.

Małgorzata Mazurek-Wódz

tematy: 2 miesiąc | 3 miesiąc | 4 miesiąc | 5 miesiąc | 6 miesiąc | 7 miesiąc | 8 miesiąc | 11 miesiąc
5
Skomentuj Głosuj Czy ta porada była pomocna?
Zgłoś nadużycie »
10 mar 2010 anja83 pisze:

...

świetny artykuł ... znalazłam w nim coś dla siebie nawet :)

15304 punkty 4649 pochwał 49 pytań

Najnowsze porady

06 sty 2017 anulka1979
Sok z...

https://portal.abczdrowie.pl/pij-na-zdrowie-sok-z-ogorkow-kiszonychOczywiście chodzi o ogórki kiszone własnej roboty i żadne tam...kwaszone czy...

Nasze dzieci

Co chwilę nowe zdjęcia naszych pociech sniadanko z tatusiem 20062011679 wiki angelika Kaj
więcej »