OnetPARTNER

Katalog tematów » Noworodek » Urlop macierzyński

154 punkty 12 pochwał 4 pytania
29 gru 2008 Dorota_28 zadaje pytanie:

Czy urlop wychowawczy jest płatny?

Mam pytanie.

Jak przedstawia się dalej sytuacja kiedy kończy mi się urlop macierzyński który trwa 18 tyg, a zaczyna wychowawczy. Ile on trwa, ile jest płacone na urlopie wychowawczym bo słyszałam że płatny jest tylko rok. Prawda to? Proszę o szczegółową odpowiedź.

Czy po powrocie do pracy pracodawca może mnie po miesiącu bądź trzech zwolnic? Jakie są regulacje. Czy mogłabym wtedy iść do sądu pracy czy nic nie wskóram?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

tematy: Urlop macierzyński | Urlop wychowawczy Zgłoś nadużycie » Odpowiedz Obserwuj
21 paź 2009 wiki_84 pisze:

wychowawczy

Witam!

Jak składałam dokumenty o przyznanie urlopu wychowawczego powiedziano mi że jeżeli przekroczę kwotę 504 czy 540 zl to urlop mogę sobie wziąść tylko bezpłatny!!! W moim przypadku przekroczyliśmy tą kwotę ale jakoś to rozdzielili z rokiem poprzednim ponieważ mieliśmy dużo mniejsze dochody (mąż bo matki nie biorą pod uwagę). Zawsze dobrze jest isc do urzędu i sie dopytac wrazie przekroczenia tej kwoty. A co do pieniędzy  jest to smieszna kwota 400+48 od listopada 400+68 i sami ledwo wiążemy koniec z końcem, a o drugim dziecku nie ma mowy w tej chwili. Pozdrawiam.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
8 punktów 0 pochwał 0 pytań
18 sty 2009 Dorota_28 pisze:

Czy urlop wychowawczy jest płatny?

Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi i przyznam szczerze ze regulacje prawne bardzo skutecznie zniechęcają do liczniejszego potomstwa ale radzą sobie inne małzeństwa to dlaczego my nie mielibyśmy sobie poradzic.A nie moge pozwolic aby moja córka nie miała chociaż jednego brata lub siostry jeszcze,

Dlatego zdecydowałam się.Raz kozie śmierc.Najwyżej mnie zwolnią.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

1
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
154 punkty 12 pochwał 4 pytania
18 sty 2009 nuinia28 pisze:

:)

jeśli nic nie uległo zmianie to w czasie trwania urlopu wychowawczego możesz sobie dorabiać.Nawet u tego samego pracodawcy,ale na innym stanowisku i w wymiarze mniejszym o połowę niż masz w umowie.I w takim układzie dziecko musi pozostawac pod twoją opieką 4 godz dziennie.

I z tego cosię orientuje to pracodawca może cię zwolnić:( i sąd pracy niewiele pomoże).Teraz wychowawczy wypłacają Urzędy gmin lub ośrodki pomocy społecznej.Spróbuj załatwić to z szefem.I jeszcze jedno: urlop wychowawczy możesz dzielić na raty,nie krótsze niż 3 mies.Taki urlop trwa 2 lata i mozesz sie o niego starać lub korzystac dopóko dziecko nie skończy 4 lat.Przy bliźniakach taki urlop trwa 3 lata.

jeśli dochód na 1 os w rodzinie nie przekracza 504 zł to się załapiesz na zasiłek.Jeśli przekroczy to należy ci się tylko urlop,jeśli pracodawca ci go udzieli.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
2967 punktów 588 pochwał 29 pytań
16 sty 2009 ju5tyna88 pisze:

Tak!!

Tak jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 504zł na osobę, pamietaj że wtedy dochód kobiety za rok poprzedni jest dochodem utraconym, pierwsze dwa lata urlopu są płatne kolejny 3 rok jest bezpłatny, wynosi to ok 420zł na miesiąc.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
20 punktów 2 pochwały 0 pytań
16 sty 2009 iga123 pisze:

urlop wychowawczy

Urop wychowawczy jest płatny w momencie gdy pani jest w stosunku pracy, pracodawca udzielił pani uropu i o niego pani wystąpi a kryterium dochodowe w członka w rodzinie nie przekracza 504 zł, gdy jest dziecko niepełnosprawne 583 zł. Urlop wychowawczy może być udzielony na 3 lata z czego 2 lata są płatne wynosi 400 zł. Może pani go wybrać do ukańczenia przez dziecko 4 roku życzia w 4 częściach, nie musi pani się decydować od razu na cały. Dochód przedstawia się za 2007 r. w formie zaświadczenia z Urzędu Sarbowego. Najlepiej sobie wystąpić o osobne zaświadczenia (swój i męża) ponieważ w momencie przejścia na urop wychowawczy będą się liczyły tylko dochody męża a pani się utraca.m Jeżeli Pani nie pobrała dodatku z tyt. urodzenia się dziecko w wysokości 1000 zł też o niego się można starać ( do roku ).

Jak kryterium się dochodowe nie spenia, to niestety jest bezpłatny.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
14 punktów 1 pochwała 0 pytań
1602

Najnowsze pytania

Ulewania Córeczki.

Witam. Mam pewien problem odnośny ulewania. Moja córeczka ma skończone 3...

Dziecko- pies (glista psia )

Witam. Syn ma 20 miesięcy. Kupiliśmy wczoraj szczeniaka. Okazało się dzisiaj rano, że...

Dlaczego mąż nie akceptuje mojej córki???

Mój mąż nie akceptuje mojej 7 letniej córki z poprzedniego związku....

Czy miłość to nie wszystko?

Byłem ze wspaniałą kobietą przez ponad 3 lata. Kiedy poznaliśmy się lepiej okazało się,...

więcej »