OnetPARTNER

Katalog tematów » Noworodek » Pielęgnacja i rozwój

2196 punktów 196 pochwał 944 pytania
05 wrz 2008 Redakcja radzi:

Masaże noworodka

Masaże to skuteczna i tania metoda opieki. Rozpocząć je można w dowolnym momencie.

U dziecka kilkumiesięcznego mogą odwrócić skutki braku bezpośredniego kontaktu zaraz po urodzeniu. Kontakt dotykowy jest ważny dla prawidłowego wzrostu, adaptacji do stresu i nabycia umiejętności dorosłego osobnika. Noworodki poddawane częstym masażom lepiej rozwijają się emocjonalnie. Szybciej przybierają na wadze, lepiej śpią, są spokojniejsze i radośniejsze. Łatwiej nawiązują kontakt z otoczeniem.

Masaż taki to nie dodatkowy obowiązek, lecz właściwie rodzaj zabawy z dzieckiem. Jego dodatkowym atutem jest to, że mogą go wykonywać nie tylko mamy. Doskonali w tej roli są ojcowie. Masaż może przeprowadzać również starsze rodzeństwo pod kontrolą rodziców, co pozwala nawiązać bliższą więź między dziećmi.

 

MASAŻ STYMULUJĄCY

Oto zasady masowania dziecka, które ukończyło trzeci tydzień życia.

  • Wybieramy dogodny moment. Dziecko powinno być w fazie czuwania. Naukowcy twierdzą, że właśnie w tym momencie dzieci głównie „poznają świat”, najszybciej się uczą, naśladują. Faza czuwania to moment, kiedy dziecko jest syte, spokojne, ale nie śpiące. Zachowuje się, jakby oglądało świat. W tej fazie nawet noworodki wydają dźwięki, jakby mówiły do siebie.
  • Na podłodze, dywanie lub na szerokim małżeńskim łóżku rozkładamy najpierw ceratę, potem miękki koc.
  • Rozbieramy dziecko i kładziemy je na kocu.
  • Natłuszczamy ręce np. oliwką, aby dotknięcie dziecko odczuwało jako przyjemność, rozgrzejmy też trochę ręce, pocierając je o siebie, zdejmijmy biżuterię i przygotowujemy się na dobrą odprężającą zabawę.
  • Masaż powinien dawać przyjemność dziecku, ale także osobie masującej. Nie powinniśmy w tym czasie skupiać się na innych dodatkowych czynnościach, np. na kończącym się gotować obiedzie. Nie powinniśmy być rozkojarzeni. Ten czas przeznaczamy dla siebie i dziecka.
  • Jeżeli zauważymy, że dziecku tego dnia masaż nie sprawia przyjemności, nie róbmy go na siłę. Zapamięta go wówczas jako coś przykrego. Trudno będzie go potem namówić ponownie do miłej współpracy.

Co robimy?

Bawimy się, starając się dobrze poznać ciało dziecka, jego odruchy, co lubi, a czego nie, jaki dotyk i w którym miejscu sprawia mu radość, a w którym wykazuje reakcje obojętne albo nawet niechętne. Będziemy wiedzieć potem, jakich ruchów i części ciała dziecka unikać. Głaszczemy skórę bez uciskania i ugniatania. Dziecko odbiera właściwie wykonany masaż jak pieszczoty.

Na początek kładziemy malca na brzuszku i przesuwamy delikatnie rękami po pleckach, wzdłuż kręgosłupa, nie uciskając, jedynie głaszcząc, potem wzdłuż pośladków, nóżek. Czynności te wykonujemy powoli, nie spiesząc się, przemawiając przez cały czas czule do dziecka. Następnie przewracamy na wznak i głaszczemy po brzuszku (jeśli cierpi na kolkę, możemy masować go w taki sposób w czasie napadu) zgodnie z ruchem wskazówek zegara, omijając pępek. Bawimy się też paluszkami u rączek, nóżek, podrażniamy lekko bródkę. Nie masujemy kolan, łokci, zgięć pod pachami, tam gdzie przebiegają naczynia limfatyczne.Masaże można wykonywać codziennie, a przynajmniej kilka razy w tygodniu, tak długo, jak długo dziecko ma ochotę, zwykle 15 – 20 minut. Kiedy ma już dość, samo daje o tym znać. Ćwiczenia należy przerwać, jeśli dziecko jest chore, oraz na dwa tygodnie po szczepieniach ochronnych.

Rodzaje masażu

Pomocny przy kolce – połóż dziecko na wznak i delikatnie masuj brzuszek otwartą dłonią dookoła pępka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Odprężający – połóż dziecko na wznak, chwyć za obie nóżki. Delikatnie uciskaj je lub gładź palcami.

Uwaga! Nigdy nie masuj nóg dziecka pod kolanami, ponieważ przebiegają tam naczynia limfatyczne.

Usprawniający nóżki – przytrzymaj w dłoniach stopy dziecka, popychaj je lekko w kierunku brzuszka. Wykonaj to ćwiczenie raz na lewą raz na prawą nogę.

Poprawiający trawienie – otwarte dłonie oprzyj na kolanach dziecka i delikatnie dociskaj zgięte nóżki w kierunku brzuszka, a potem puszczaj je swobodnie.

Zwiększający sprawność – połóż dziecko na wznak, chwyć tułów obiema dłońmi pod pachami i delikatnie poruszaj nim raz w jedną raz w drugą stronę. W ten sposób podpowiesz dziecku, jak ma się przewracać z pleców na brzuszek i odwrotnie.

Wzmacniający mięśnie – połóż dziecko na wznak, prawą ręką chwyć za jego lewe udo, a drugą otwartą dłoń połóż na jego prawym biodrze. Teraz wykonuj skrętne ruchy, lekko popychając udo dziecka, tak by jedna strona pleców uniosła się nad materac. Potem przyłóż ręce odwrotnie i wykonuj ruchy skrętne w przeciwną stronę.

Wzmacniający kręgosłup – ułóż dziecko na brzuszku. Zacznij od jego dolnej części i powoli przesuwaj dłonie aż do szyi.

Uspokajający – dziecko leżące na wznak gładź po zewnętrznej stronie ramion aż do dłoni – to nie tylko sprawia mu przyjemność, lecz także uspokaja i rozgrzewa przednią część ciała.

Masaż ten daje dobre rezultaty u niemowląt cierpiących z powodu kolki. Może także złagodzić bóle brzucha u starszych dzieci.

Uwaga! – uważaj na naczynia limfatyczne pod pachami. Ucisk ten nie jest korzystny.

Koło młyńskie – masuj dłońmi brzuszek dziecka, przesuwając je na przemian od góry do dołu (sześć razy).

Nóżki do brzuszka – zgięte nóżki dziecka przyciśnij lekko do brzuszka (pośladki leżą płasko) na sześć sekund. Jeśli nóżki stawiają opór, nie dociskaj ich na siłę.

Strzepnięcie – chwyć stopy u nasady palców i lekko potrząśnij nóżkami (tak jakbyś chciała coś z nich strzepnąć).

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z MASAŻU

W trakcie masażu przekazujemy dziecku pozytywną energię, uaktywniamy wszelkie przyjemne bodźce, które przez skórę przekazywane są do mózgu. Wpływamy korzystnie na układ nerwowo –mięśniowo -mózgowy. Dzięki masażom nasze dziecko będzie miało sprawniejsze mięśnie i kręgosłup. Poprawi się jego trawienie, mniej będą dokuczać mu kolki, będzie odprężone, bardziej spokojne, szybciej zaspokoi potrzebę bezpieczeństwa. Dzieci, które mają z rodzicami bliski kontakt fizyczny, szybciej rosną i są odporniejsze na choroby. Dzieci dotykane czują się kochane, a przez to bezpieczne. Wyrastają na osobników stabilnych emocjonalnie. Są bardziej ufne i radosne.

Trudno obalić tezę, że dotyk pełen miłości to balsam dla duszy i ciała.

 

 

 

Tekst pochodzi z książki Anieli Majcher Pierwszy rok życia dziecka: Poradnik młodej mamy

tematy: Pielęgnacja i rozwój | Noworodek | Masaże
0
Skomentuj Głosuj Czy ta porada była pomocna?
Zgłoś nadużycie »
24 cze 2009 weronis pisze:

Masaże niemowląt...

Po raz pierwszy spotkałam się z pojęciem masażu niemowląt w szkole rodzenia i pojawiło się w mojej głowie pytanie: Niemowlę można masować?

Zawsze sądziłam, że masaż odpręża i coś naprawia. Na niemowlęta jak sie dowiedziałam ma rewelacyjny wpływ, co więcej w cale nie oznacza, że dziecku coś dolega, że jest to zawsze korekta wady z którą dziecko się urodziło.

Dzięki spotkaniom ze specjalistami prowadzącymi masaż niemowląt można nie tylko zauważyć i zrozumieć postepy w rozwoju malucha, ale i szybciej dostrzec ewentualne nieprawidłowości i nauczyc się z nimi właściwie postępować i korygować je w porę.

Po za tym, masaż -dotyk poprawia, wzmacnia więzi pomiędzy maluchem a rodzicem (nie zawsze masującym musi być mama).

 

1946 punktów 729 pochwał 1 pytanie

Najnowsze porady

06 sty 2017 anulka1979
Sok z...

https://portal.abczdrowie.pl/pij-na-zdrowie-sok-z-ogorkow-kiszonychOczywiście chodzi o ogórki kiszone własnej roboty i żadne tam...kwaszone czy...

Nasze dzieci

Co chwilę nowe zdjęcia naszych pociech SKARBUS kacperek Hania Oxford Moje kochane
więcej »