OnetPARTNER

Katalog tematów » Wychowanie » Obgryzanie paznokci

2196 punktów 196 pochwał 944 pytania
25 cze 2008 Redakcja zadaje pytanie:

Co robić, gdy dziecko obgryza paznokcie?

tematy: Obgryzanie paznokci Zgłoś nadużycie » Odpowiedz Obserwuj
24 paź 2013 LillyBlue pisze:

Co robić, gdy dziecko obgryza paznokcie?

Jeśli dziecko obgryza paznokcie, warto najpierw poszukać przyczyny tego stanu rzeczy. Może to być pewien sposób na rozładowanie przez dziecka napięcia, które nagromadziło się w ciągu dnia, czy stresu w związku z jakąś sytuacją. Dziecko wrażliwe może reagować wyższym pobudzeniem nawet na całkiem prozaiczne sytuacje. Na pewno trzeba z dzieckiem rozmawiać o emocjach i sposobach ich rozładowania. Trzeba nauczyć dziecko mówienia o problemach i radzenia sobie z nimi. Często obgryzanie paznokci samoistnie ustępuje po około 7 roku życia dziecka, ale ten nawyk może powrócić i pojawić się nawet w dorosłym życiu. Dzieci mogą zaczynać obgryzać paznokcie naśladując np. dorosłych lub inne dzieci, więc warto przyjrzeć się, czy to nie jest ten powód. Gryzienie paznokci powoduje krwawienia z palców, a wtedy nietrudno o zakażenie. Dziecko z tym problemem jest narażone również na wady zgryzu, zakażenia skóry i infekcje paznokci. Dlatego najlepiej reagować od razu, gdy nawyk nie jest jeszcze zbyt silny. Warto z dzieckiem porozmawiać o problemie i pokazać mu inne sposoby rozładowywania napięcia np. uderzanie rączką w poduszkę. Małemu dziecku najlepiej po prostu wyjmować rączkę i zaraz pokazać mu coś ciekawego, na czym skupi uwagę. Nie wolno na dziecko krzyczeć i zwracać mu uwagi za każdym razem, gdy obgryza paznokcie, a tym bardziej nie wolno go wyśmiewać. Takie zachowania prawdopodobnie tylko nasilą problem. Natomiast smarowanie paluszków czy rączek różnymi mazidłami zniechęcającymi do obgryzania paznokci, bez głębokiego rozwiązania problemu, nie jest dobrym pomysłem. Trzeba pamiętać, że wszystko ma przyczynę, więc nie można walczyć tylko ze skutkiem.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
573 punkty 2 pochwały 5 pytań
17 maj 2010 mazia1 pisze:

Koniecznie

Nie zgadzam sie z tym co pani napisała trzeba i to koniecznie pilnować aby dziecko nie obgryzało paznokci a nie pozostawić to w spokoju jak nie teraz to kiedy sie odłuczy nigdy bo bedzie miec taki nawyk wogóle ja to bedzie wygladac wyjedzone pazurki czasem nawet do krwi prosze czegoś takiego nie pisac

2
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
46 punktów 3 pochwały 0 pytań
25 cze 2008 IBanasikowska pisze:

Obgryzanie paznokci

Nic. Ignorować. Obgryzanie paznokci jest najmniej szkodliwym objawem napięcia emocjonalnego u dzieci. Ciągłe zwracanie uwagi czy zabiegi „obrzydzające” obgryzanie (np. smarowanie cuchnącymi maściami etc.) może tylko to napięcie zwiększyć. Skuteczniejszą metodą jest nauczenie dziecka, jak może rozładowywać napięcie – poprzez techniki relaksacyjne (np. wspólne udawanie, że jest się nieugotowanym, sztywnym i napiętym makaronem, a za chwilę wijącym się, giętkim ugotowanym makaronem). Pomóc może pełen emocji rysunek i rozmowa z bliską osobą.
2
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
890 punktów 157 pochwał 0 pytań
1568

Najnowsze pytania

Ulewania Córeczki.

Witam. Mam pewien problem odnośny ulewania. Moja córeczka ma skończone 3...

Dziecko- pies (glista psia )

Witam. Syn ma 20 miesięcy. Kupiliśmy wczoraj szczeniaka. Okazało się dzisiaj rano, że...

Dlaczego mąż nie akceptuje mojej córki???

Mój mąż nie akceptuje mojej 7 letniej córki z poprzedniego związku....

Czy miłość to nie wszystko?

Byłem ze wspaniałą kobietą przez ponad 3 lata. Kiedy poznaliśmy się lepiej okazało się,...

więcej »