OnetPARTNER

Katalog tematów » Wychowanie » Urlop macierzyński

262 punkty 32 pochwały 4 pytania
08 mar 2009 ghotica1410 zadaje pytanie:

Ile musze pracować żeby dostać macierzyński??

Witam Dziewczyny,

mam pytanie dotyczące urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Jestem zatrudniona od 1 marca a termin porodu mam na koniec lipca. Czy będzie mi przysługiwał macierzyński?? Mam różne informacje na ten temat, jedne mówią, że musze przepracowac pół roku, inne że długość zatrudnienia nie ma znaczenia. Jeśli dostanę macierzyński to czy bęzie to 100 % wynagrodzenia?? Jak to jest??

tematy: Urlop macierzyński | Praca w ciąży | Zasiłek Zgłoś nadużycie » Odpowiedz Obserwuj
16 mar 2009 gres pisze:

długość zatrudnienia nie ma formalnie znaczenia

długość zatrudnienia nie ma formalnie żadnego znaczenia, nalezy jednak pamiętać o tym, że przy krótkim okresie zatrudnienia przed porodem ZUS może twierdzić, że zatrudnienie miało jedynie na celu wyłudzenie zasiłku macierzyńskiego - jeżeli jednak twoje zarobki odpowiadają stanowisku (np. w firmie jest więcej osób na podobnych stanowiskach z podobnymi lub wyższymi zarobkami) oraz rzeczywście świadczyłaś pracę, to nie masz czego się obawiać.

Z uwagi na ZUS - każda sytuacja w której zatrudniasz się wiedząc o tym że jesteś w ciąży z wynagrodzeniem przewyższającym zdecydownie średnie rodzi ryzyko kontroli, adodatkowym czynnikiem ryzyka jest długie l 4 w ciąży. Jeżeli poszłabyś na l4 krótko po zatrudnieniu np od kwietnia to może się zdarzyć, że ZUS będzie ci stwarzał problemy.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
1218 punktów 210 pochwał 0 pytań
13 mar 2009 bratpl pisze:

tak :)

dużo na ten temat czytałam i nie znalazłam nigdzie informacji co do długości zatrudnienia wymaganej do macierzyńskiego...ja kiedy zaszłam w ciąże pracowałam na okresie próbnym... umowa została przedłużona do dnia porodu a potem macierzyński dostawałam od ZUS-u... było to 100% myślę, że spokojnie dostaniesz... a jeśli chodzi o pesel dziecka to u mnie jeszcze go nie było w momencie składania papierów... ZUS nawet o to nie zapytał podobnie jak i pracodawca...

pozdrawiam :)

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
171 punktów 9 pochwał 4 pytania
09 mar 2009 Wioleta pisze:

dopisuje jeszcze

dostaniesz napewno macierzyński,patrz mój przykład,będzie też napewno płatny 100%lecz daję ci też dobrą radę jak najprędzej załatw pesel dziecka,bo to z aktem urodzenia dziecka na którym jest pesel,będziesz musiała złożyć papiery  o macierzyński u pracodawcy,ale to chyba wiesz,pozdrawiam gorąco,powodzenia.

1
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
170 punktów 7 pochwał 1 pytanie
08 mar 2009 Wioleta pisze:

cześć

wiesz nie jestem pewna ale chyba nie liczy się to ile pracujesz tylko ważne że wogóle jesteś zatrudniona.Ja zaczęłam pracę w styczniu a swoją córeczkę urodziłam w maju,w tym od marca byłam na l4,i dostałam macierzyński bez kłopotu,ale żeby się upewnić zadzwoń do ZUSu,oni cię dokładnie poinformują,bo to właśnie ZUS wypłaca macierzyński.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
170 punktów 7 pochwał 1 pytanie
1602

Najnowsze pytania

Ulewania Córeczki.

Witam. Mam pewien problem odnośny ulewania. Moja córeczka ma skończone 3...

Dziecko- pies (glista psia )

Witam. Syn ma 20 miesięcy. Kupiliśmy wczoraj szczeniaka. Okazało się dzisiaj rano, że...

Dlaczego mąż nie akceptuje mojej córki???

Mój mąż nie akceptuje mojej 7 letniej córki z poprzedniego związku....

Czy miłość to nie wszystko?

Byłem ze wspaniałą kobietą przez ponad 3 lata. Kiedy poznaliśmy się lepiej okazało się,...

więcej »