OnetPARTNER

Katalog tematów » Wychowanie » Kłamstwo

410 punktów 47 pochwał 10 pytań
06 maj 2009 Lapaz zadaje pytanie:

Jak oduczyć dziecko kłamstwa?

Witam

 

Moja córka ma pięć lat i od jakiegos czasu często łapię ją na kłamstwie. Najpierw na placu zabaw uslyszalam jak przechwalala się że ma 7 lat. potem powiedziała że umie jeździć na dwóch kółkach na rowerze, nastepnie pochwaliła się że umie wiązać sznurówki. Mnie opowiada jak bylo w przedszkolu, po czym kiedy rozmawiam z innymi mamami okazuje się że połowa z tego co mi córka mówila to klamstwo. Tłumacze jej że nie wolno kłamać. Mówię że mamusia wstydzi się kiedy dowiaduje się że jej córeczka nie powiedziała prawdy, ale ona nadal klamie. Wydaje mi się że córka próbuje się w tewn sposób dowartościować.

Proszę o radę. Jak wytłumaczyc dziecku że klamstwo jest złe.

tematy: Kłamstwo | Osobowość dziecka | Psychika dziecka Zgłoś nadużycie » Odpowiedz Obserwuj
18 sty 2010 bea pisze:

Też mam ten problem...

Czteroletni syn z uporem maniaka powtarza babci, że go bijemy i dlatego chce u niej zostać. Kiedy nie chciał iść do babci, wmawiał nam, że ona go bije. Mówi to z takim przekonaniem, prosto w oczy, że się przeraziłam. Dodam jeszcze, że nigdy nie dostał nawet klapsa, nie krzyczymy na niego, nie stosujemy dotkliwych kar, ale z drugiej strony, nie pozwalamy na wszystko i spokojnie egzekwujemy to, czego od małego oczekujemy.

 

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
227 punktów 26 pochwał 0 pytań
18 maj 2009 mareta pisze:

kłamstwo

Witaj,

rzeczywiście ineligentne dzieci maja tendencje do kłamania, co nie znaczy że trzeba kłamać by być inteligentnem. Mam jednak inne zdanie odnośnie nieprzejmowania się kłamstwem dziecka.  Uważam, że ta sytuacja na dłuższą metę działa na niekorzyść dziecka. Bardzo szybko otoczenie zorientuje się, że dziecko zmyśla. I to zarówno dzieci w przedszkolu, jak i dorośli. Oznacza to brak zaufania do tego co dziecko mówi także wtedy gdy nie kłamie. Jeśli Twoja córeczka zabrnie za daleko np. nie przejdzie jej to zmyslanie, to może się okazać, że zostanie odrzucona przez grupę lub zlekceważona wtedy gdy sytuacja będzie wymagała jakiejs inerwencji bo nikt nie uwiezy że jest prawdziwy problem. Dlatego jednak jestem zwoleniczką mówienia prawdy. Sama musisz rozeznać czy jest to juz chroniczne kłamanie czy na razie tylko taka żywa wyobraźnia. w tym drugim przypadku rzeczywiście bym nie panikowała. Ale jeśli dziecku wejdzie to w nawyk, to myslę że warto coś z tym zrobić. Moje dzieci specjalnie nie kłamały, ale w szkole u mojej córki była taka dziewczynka. Opowiadała niestworzone historie i słyszałam to na własne uszy, bo czasem odprowadzałam ja do domu. Została odrzucona przez grupę i zaprzyjaźniła się z dziećmi z rodzin patologicznych z niekorzyscią dla siebie, bo bardzo opuściła się w nauce mimo właśnie bystrości umysłu. Można zapytać dlaczego tak kłamała. Z tego co wiem to jej rodzice mieli bardzo nieuporządkowane życie. Myslę że była to jej ucieczka i jednocześnie chęć podbudowania swojego poczucia wartości. Nie twierdzę absolutnie że coś jest nie tak w Twoim życiu. Tylko może znajdziesz jakiś powód np. dziecko moze nie radzi sobie z czymś z czym już radzą sobie jej rówieśnicy i czuje się z tym źle, albo nie ma kolegów i czuje się samotna, chce tak zdobyć przyjaźń. Nie wiem, ale dziecku na pewno pomogłoby jakieś dowartościowanie. Moze jest coś co potrafi świetnie robić  - rysować, lepić z plasteliny, pomagać przy obiedzie? I to należałoby w niej wzmocnić, zeby miała poczucie, że coś potrafi. Chwalić, zachęcic do dalszych wyzwań. Może jest coś czego powinna się nauczyć np sznurować buciki - tu można cierpliwie pomóc. Myślę, że ostatecznie można dziecku uświadomić, że jesli będzie mówić nieprawdziwe rzeczy nikt jej nie uwierzy w te prawdziwe. Na pewno też nie wolno za kłamstwo, do którego dziecko się przyzna ukarać, bo wtedy to ineligentne dziecko szybko zrozumie, że nie opłaca się mówić prawdy. Strasznie dużo się napisałam, ale ten temat jest mi jakoś bliski. Sama jako dziecko dużo kłamałam zanim pojęłam, że nie tędy droga.

Pozdrawiam serdecznie

1
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
370 punktów 32 pochwały 2 pytania
07 maj 2009 sasanka1 pisze:

dobry znak

Kłamstwo u dziecka jest rzeczywiście przejawem świetnie rozwiniętej wyobraźni. Psycholog powiedziała mi kiedyś, że umiejętność kłamania jest u dziecka przejawem inteligencjii.

Moim zdaniem powinnaś wyraźnie córci powiedzieć, że wiesz o zmyślanych przez nią historiach. Dość brutalnym będzie zrobienie tego w obecności osoby trzeciej córa jest już w takim wieku, że może ją to zawstydzi. Zawsze bowiem co za dużo to niezdrowo.

Moi chłopcy są sporo młodsi więc nie mogę poradzić nic z własnego doświadczenia.

Powodzenia!

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
5263 punkty 1442 pochwały 6 pytań
07 maj 2009 iw0nap pisze:

klamstwo

Gochaa ma racje, posluchaj Jej.

ja nie mam jeszcze dziecka w tym wieku, ale mialam duzo do czynienia z moja Bratanica, i Ona tez fantazjowala, ale wiedzialam  o tym, bo kiedys przez przypadek trafilam na wypowiedz w jakiejs gazecie, i wypowiadala sie Pani psycholog na temat tego, ze dzieci wracaja np. z przeczkola o opowiadaja strasze historie, a gdy matki rozmawiaja z przeczkolantkami, okazalo sie, ze takiego czego nawet nie bylo. Twoje dziecko fantazjuje, i tak jak napisala poprzedniczka, dopoki nie robi tym Nikomu krzywdy, nie masz sie o co martwic.

1
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
2842 punkty 415 pochwał 15 pytań
07 maj 2009 gochaa pisze:

ten sam problem

miałam ten sam problem, ale pocieszę Cię - to tylko wyobraźnia małego dziecka działa. I dopóki nie robi nikomu krzywdy nie powinnaś za bardzo ingerować, bo zniszczysz w niej chęć do fantazjowania. Przynajmniej tak przeczytałam u Spocka :)

Oczywiście jestem zdania, że ani w jedną ani w drugą stronę nie można przesadzać. :)

A w tym wieku najlepiej powiedzieć, że mamusia ci nie będzie więcej wierzyć. Nie ma co używać zbyt górnolotnych argumentów.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
734 punkty 70 pochwał 1 pytanie
1542

Najnowsze pytania

Ulewania Córeczki.

Witam. Mam pewien problem odnośny ulewania. Moja córeczka ma skończone 3...

Dziecko- pies (glista psia )

Witam. Syn ma 20 miesięcy. Kupiliśmy wczoraj szczeniaka. Okazało się dzisiaj rano, że...

Dlaczego mąż nie akceptuje mojej córki???

Mój mąż nie akceptuje mojej 7 letniej córki z poprzedniego związku....

Czy miłość to nie wszystko?

Byłem ze wspaniałą kobietą przez ponad 3 lata. Kiedy poznaliśmy się lepiej okazało się,...

więcej »