OnetPARTNER

Katalog tematów » Zdrowie dziecka » Mięśnie

692 punkty 113 pochwał 11 pytań
20 sty 2009 szamira zadaje pytanie:

Obniżone napięcie mięśniowe - jakie przyczyny?

Mój synek urodził się z obniżonym napięciem mięśniowym. Prawie dwal tata rehabilitacji sprawiły, że powoli zaczyna nadrabiać zaległości związane z opóźnionym rozwojem psychoruchowym. Żaden z lekarzy nie potrafił jednoznacznie stwierdzić, co było przyczyną problemów z mięśniami. W internecie też jest bardzo mało materiałów poświęconych problemowi obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego, dlatego chętnię nawiążę kontakt z rodzicami, których dzieci zmagają się z tym problemem. Będziemy mogli  podzielić się spostrzeżeniami związanymi z rozwojem naszych dzieci, ich  pielęgnacją, rehabilitacją, a także wymienić doświadczeniami ;)))

tematy: Mięśnie | Napięcie mięśniowe Zgłoś nadużycie » Odpowiedz Obserwuj
16 sie 2010 Wudes pisze:

Obnizone napięcie mieśniowe

Witam,                                                                                

Mam Syna z obniżonym napięciem mięśniowym ma 2 miesiące,jego brat bliźniak jets zdrowy i energiczny.Igorek zaczął się różnić od swojego brata gdzieś po  pierwszym miesiącu,cały czas odginał się do tyłu lezy tylko na jednym boczku,niewodzi zwrokiem,nie uśmiechasię.Muszę dodać że miał uraz po porodowy wylew krwi do mózgu 2 stopnia,po 6 tygodniach na usg stwierdzono że krew się wchłoneła,ale za to został torbiel 9 mm,po kolejnych 6 tygdniach torbiel też się wchłonał.Poszliśmy z Igorkeim prywatnie do pediatry,który skierował nas do neurologa.Neurolog stwierdził obniżenie napięcia mięśniowego,mówił nawet że może przestać oddychać i skierował nas na rehabilitację na którą mieliśmy iść jak najszybciej.Poszliśy dwa dni póżniej,pod koniec rechabilitacji nasz synuś przestał oddychac  zrobił sie cały siny i zimny,udało mi się go odreanimować ,żyje.Trafił na ojom,teraz leży w rybniku z moją żoną, ordynator powiedział mi że muszę jak najszybciej znaleźć mu miejsce w klinice ,bo drugi raz mogę już go nie odratować.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
8 punktów 0 pochwał 0 pytań
21 sty 2010 aluna pisze:

Obniżone napięcie mięśniowe tzw. ONM

Minął rok od ostatniego posta na temat ONM.

Ja natknęłam się na niego dopiero dzisiaj, ale postanowiłam zostawić ślad po swoje wizycie. Może ktoś mający dziecko z ONM będzie chciał nawiązać kontakt, albo tylko przeczyta i też dowie się czegoś nowego.

Tak naprawdę każdy przypadek ONM jest inny i inne może mieć przyczyny (może być ich też wiele). Wcześniej była wzmianka o bliźniętach u których być może występuje u jednego wzmożone a u drugiego obniżone napięcie mięśniowe. Tak często bywa, znam osobiście taki przypadek. Bardzo wcześnie wprowadzona rehabilitacja może zdziałać naprawdę bardzo dużo. Oczywiście zależy to od stopnia odchyleń od normy ale i tak trzeba zacząć ją jak najszybciej a nie czekać absolutnie na rozwój wypadków. Polecam wizytę zarówno u dobrego neonatologa, jak i u rehabilitnta i neurologa.

Kolejna sprawa: jak uniknąć takich problemów w przypadku kolejnej ciąży? Otóż przede wszystkim trzeba zrobić badania, które być może pozwolą nam ustalić przyczynę tego stanu, a przynajmniej wyeliminować pewne źródła. Często bowiem w przypadkach ONM konkretnej diagnozy nie można postawić i wtedy należy skupić się na rehabilitacji. Spośród podstawowych przyczyn wymienia się: choroby genetyczne, infekcje (głównie ciążowe), a także choroby autoimmunologiczne.

Odwołam się do swojego przykładu: mam dwie córeczki. Pierwsza jest zupełnie zdrowa, natomiast druga urodziła się z ONM. Była bardzo dokładnie i długo diagnozowana. Mam grubą teczkę z wynikami tych badań i niestety nic z tego nie wynika, poza tym, że wykluczono np. choroby genetyczne. W związku z tym wiem, że następne dziecko mogłoby się urodzić podobnie jak pierwsze bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych.

Moja córeczka ma 6 lat i mimo bardzo wcześnie podjętej rehabilitacji, która prowadzona jest w miarę intensywnie i nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, dopiero teraz zaczyna mówić (po swojemu, skrótami, przekręcając słowa), swobodnie porusza się na czterech, ale samodzielnie nie chodzi, jedynie prowadzona za rączkę a najlepiej dwie. Postęp jednak jest i to jest najważniejsze. Rehabilitacji nie odpuszczamy, a dla niej jest to coś najnaturalniejszego pod słońcem, co towarzyszy je codziennie. Chodzi do przedszkola integracyjnego i to jest strzał w dziesiątkę. Przedszkole pozwala jej lepiej rozwijać się psychomotorycznie, musi gonić za rówieśnikami i robi to bez wytchnienia. Dzieci w takim przedszkolu są inaczej nastawione do dzieci z dysfunkcjami wszelkiego typu i pomagają jej. Akceptują ją i dlatego do przedszkola chodzi chętnie.

Rozpisałam się, ale może komuś na coś się to przyda. A może odezwie się ktoś, kto swojego czasu zamieścił tutaj swojego posta i będzie chciał nawiązać kontakt. Zachęcam. Jestem otwarta na wszelką wymianę informacji i doświadczeń. A może ktoś zna jakieś stowarzyszenie skupiające ludzi z ONM?

1
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
9 punktów 1 pochwała 1 pytanie
01 lut 2009 angua pisze:

kolejne dziecko

obawiam się, że to raczej loteria.

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
266 punktów 32 pochwały 2 pytania
24 sty 2009 szamira pisze:

cieszę się, że wszystko u Was ok

angua pisze:


Moja córka rówmiała zmienne napięcie mięśniowe w pasie barkowym. Raz spinała się a raz była zbyt wiotka. NIe wiem jaka jest przyczyna.  Kilka miesięcy terapii i mnóstwo ćwiczenia w domu przyniosło efekty. Teraz jest mocno do przodu.

 

Pozdrawiam

U nas niestety nie do końca, ale może wynika to z faktu, że obniżone napięcie było tylko jedną z dolgliwości mojego synka?

PS A czy nie orientujesz się przypadkiem co zrobić, żeby kolejne dziecko urodziło się zdrowe, tzn bez problemów z centralnym układem nerwowym i tymi napięciami? Czy żaden lekarz nie zna na to recepty???

1
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
692 punkty 113 pochwał 11 pytań
23 sty 2009 angua pisze:

Obniżone napięcie mięśniowe

Moja córka rówmiała zmienne napięcie mięśniowe w pasie barkowym. Raz spinała się a raz była zbyt wiotka. NIe wiem jaka jest przyczyna.  Kilka miesięcy terapii i mnóstwo ćwiczenia w domu przyniosło efekty. Teraz jest mocno do przodu.

 

Pozdrawiam

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
266 punktów 32 pochwały 2 pytania
1666

Najnowsze pytania

PREZENTY OD DZIADKÓW

Czy powinnam się zgodzić na prezenty od dziadków przekazywane przez ojca? Nie mieszkamy...

trądzik niemowlęcy a uczulenie

Pomocy! Jak rozróżnić trądzik niemowlęcy od uczulenia/alergii?? W poniedziałek dzwonię...

upały - kp - dieta?

Czy w upały latem stosować jakąś szczególnie nawadniającą dietę przy kp?? maluch pije...

Zanim dziecko usiądzie - pozycja

Czy zanim Wasze maluchy siadały, kładliście je w pozycji pół-leżącej? (np. w wózku,...

więcej »