OnetPARTNER

Katalog tematów » Zdrowie dziecka » Badania

799 punktów 39 pochwał 24 pytania
06 mar 2009 marmis13 zadaje pytanie:

Wiek kostny - badanie dziecka

Witam serdecznie.

Z powodu tego iz nasz synek jest niski oraz mało wazy (4l -12 kg)

Nasza pani gatrolog,do ktorego chodzimy regularnie z dzieckiem,zaleciła badanie wieku kosntego,które polega na przeswietleniu lewej dłoni.

No i wyszło ze wiek kosny Michała ma 3 l ,kiedy to Michał ma 4.

Pani gatrolog mowi ze nadgoni,ale ja i tak sie martwie.Czy moze ktos takze robił WIEK KOSTNY dziecku?

 

Określenie wieku kostnego jest jedną z metod określenia tzw. wieku biologicznego dziecka na podstawie oceny dojrzewania jego kości. Wiek biologiczny jest  ogólnym miernikiem poziomu rozwoju dziecka W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie lewego nadgarstka i porównuje się obraz rozwoju kości ze specjalnym atlasem. U noworodków i niemowląt można również w tym celu wykonać zdjęcie rtg kolana. Za pomocą wieku kostnego, stosując odpowiednie tabele lub programy komputerowe możliwe jest obliczenie wzrostu, jaki osiągnie dziecko w życiu dorosłym. Jest to również badanie przydatne w diagnostyce zaburzeń wzrastania.

 

Wiek metrykalny dziecka nie musi być zawsze zgodny z wiekiem kostnym. Dopuszczalne jest opóźnienie wieku kostnego wynoszące do 2 lat. Opóźnienie  wieku kostnego odzwierciedla opóźnienie wzrastania i rozwoju stwierdzane w takich stanach chorobowych jak: niedobór hormonu wzrostu, niezdiagnozowana lub niewłaściwie leczona niedoczynność tarczycy, ciężkie choroby ogólnoustrojowym (wady serca, mukowiscydoza, ciężkie postacie astmy oskrzelowej, przewlekłe niedokrwistości, przewlekłe choroby nerek, przewlekłe choroby przewodu pokarmowego), niedożywienie. Opóźnienie wieku kostnego obserwowane jest także w tzw. konstytucjonalnym opóźnieniu wzrostu i rozwoju. Dzieci te rosną jednak dłużej niż ich rówieśnicy, gdyż później występuje u nich dojrzewanie płciowe i w końcowym efekcie ich wzrost po osiągnięciu dorosłości jest prawidłowy.

tematy: Badania | Kości | Hormon wzrostu Zgłoś nadużycie » Odpowiedz Obserwuj
29 mar 2010 Magducha40 pisze:

Każde opóźnienie trzeba sprawdzić

Tu sobie sama odpowiedziałaś na zadane pytanie:

Opóźnienie  wieku kostnego odzwierciedla opóźnienie wzrastania i rozwoju stwierdzane w takich stanach chorobowych jak: niedobór hormonu wzrostu, niezdiagnozowana lub niewłaściwie leczona niedoczynność tarczycy, ciężkie choroby ogólnoustrojowym (wady serca, mukowiscydoza, ciężkie postacie astmy oskrzelowej, przewlekłe niedokrwistości, przewlekłe choroby nerek, przewlekłe choroby przewodu pokarmowego), niedożywienie. Opóźnienie wieku kostnego obserwowane jest także w tzw. konstytucjonalnym opóźnieniu wzrostu i rozwoju.

Aby spać spokojnie i czekać, aż nasze dziecko wyrówna i dołączy do rówieśników w gimnzjum - to trzeba naajpierw wykluczyć choroby, o których jest powyżej. Jeśli wzrost dziecka jest już na trzecim centylu - to nie ma na co czekać!

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
123 punkty 2 pochwały 0 pytań
03 lis 2009 a28neta pisze:

pytałaś o wiek kostny marmis13

Z własnego doświadczenia na twoje pytanie mogę powiedzieć tylko tyle. Nie martw się to tylko różnica 1 roku w wieku kostnym, z tego co wiem to nie musisz sie martwić, są rózne dzieci jedynie czego powinnaś dopilnować to systematycznej kontroli kontroli. Jeśli naprawdę mocno cię to martwi poproś lekarza o skierowanie do endokrynologa, który przeprowadzi badania hormonalne. Moja córeczka ma 6 lat i 2 miesiące a jej wiek kostny zostal określony na 3 latka i 3 miesiące, obecnie czekamy na przyjęcie do szpitala w celu wygenerowania genu, który jest za to odpowiedzialny. Wiem też, że wszystko da sie naprawić w mojej córeczce i będzie duża :) Pozdrawiam cieplutko ciebie i synka - GŁOWA DO GÓRY 

naprawde dziekuje za odpowiedz

[/quote]

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
55 punktów 5 pochwał 0 pytań
06 mar 2009 marmis13 pisze:

dzieki

naprawde dziekuje za odpowiedz

0
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
799 punktów 39 pochwał 24 pytania
06 mar 2009 adams44 pisze:

Wiek kostny

Witam robiłam swojemu dziecku wiek kostny ale u małej jest w drudą stronę ma 2lata do przodu ale mam w rodzinie takiego chłopca który na tle kolegów wyglądał jak przedszkolak w górę smignął w gimnazjum w tej chwili jest w liceum i jednym z tych wyższych w rodzinie ale z tego co wiem co jakiś czas miał robiony wiek kostny i test nacny(robi się go w nocy po zaśnięciu dziecka pobierana jest krew celem oznaczenia chormonu wzrostu) czy nie trzeba wspomagać wzrostu farmakologicznie.Jeszcze jedno dzieci bordzo są do nas podobne przypomnij sobie jak wyglądałaś w dzieciństwie a może tata nie był koszykarzem w podstawówce,nie chcę abyś pomyślała że bagatelizuje problem ale jek pomyślałam jak ja wygłądałam to muszę powiedzieć że wiem dlaczego moje dziecko ma 1,5roku a wygląda na 3latka.Wszystko będzie dobrze pozdrawiam.Aśka.

1
Dyskutuj Głosuj Czy ta odpowiedź była pomocna?
4616 punktów 991 pochwał 15 pytań
1516

Najnowsze pytania

Ulewania Córeczki.

Witam. Mam pewien problem odnośny ulewania. Moja córeczka ma skończone 3...

Dziecko- pies (glista psia )

Witam. Syn ma 20 miesięcy. Kupiliśmy wczoraj szczeniaka. Okazało się dzisiaj rano, że...

Dlaczego mąż nie akceptuje mojej córki???

Mój mąż nie akceptuje mojej 7 letniej córki z poprzedniego związku....

Czy miłość to nie wszystko?

Byłem ze wspaniałą kobietą przez ponad 3 lata. Kiedy poznaliśmy się lepiej okazało się,...

więcej »